Vi använder cookies för att förbättra funktionalitet och säkerhet på sidan, för trafikmätning och för att kunna generera relevant innehåll. Läs mer
Från och med måndag 4 januari öppnat Kumla bibliotek återigen, men med begränsade öppettider och ett maxtak för antal besökare. Biblioteket har, precis som vid tidigare öppnande i mitten av december, möblerat om och tagit bort sittplatser. Detta för att minimera riskerna för smittspridning.
Efter rekommendationer från Folkhälsomyndigheten och regeringen har Kumla bibliotek varit stängt sedan 22 december. Detta efter att ovan nämnda instanser den 18 december kom med nya restriktioner som innebar att kommunala verksamheter som inte är nödvändiga bör hållas stängda till och med 24 januari.
För Kumla kommuns del innebar detta att man från och med 22 december stängde samtliga idrottshallar, ishallen och biblioteket. Vidare förlängdes tidigare beslut gällande stängning av exempelvis Djupadalsbadet, öppna förskolan på Familjens Hus samt kommunens museum.
Den 23 december förtydligade Folkhälsomyndigheten att bibliotek inte omfattas av tidigare rekommendation: bibliotek är en samhällsservice och ska enligt lag finnas tillgänglig för alla.
Från och med 4 januari är biblioteket öppet helgfri måndag, onsdag och fredag mellan kl. 08-17 samt helgfri tisdag och torsdag mellan kl. 08-18. (SW)