02 July 2020
Tipsa: 073-094 57 58

Orienteringen igång trots Corona

Orienterarveteranen Lars-Åke Wall uppdaterar kartan på Kvarntorpshögen. Foto: PrivatOrienterarveteranen Lars-Åke Wall uppdaterar kartan på Kvarntorpshögen. Foto: Privat

Efter vinterträningen längtar orienterarna ut i skog och mark för att tävla och några hann åka till Skåne och Halland innan det blev tävlingsstopp för nästan allt nu under våren. För OK Tisarens del blev både Tisarträffen , en veterantävling och Rallarrundan inställda. Hur hanterar en idrottsförening de problem Corona-restriktionerna innebär?

Lars-Åke Wall, som dessutom är 70 år och inte bör vara bland folk, har nu under våren tillbringat lång tid på Kvarntorpshögen. Han har reviderat Kvarntorpskartan från 2005. Minst 50 timmar rekognosering och ca 60 timmar framför datorn. Kartan är utökad lite österut mot nya vägen Kvarntorpsrondellen-Svennevad. Senare kommer han att revidera och utöka karten väster om vägen Närkefrakt-Trilobiten. Mats Nylin har lagt upp kartan i klubbens kartarkiv.

Annorlunda klubbmästerskap

Den nyrenoverade kartan kommer att användas på klubbens öppna medel-Klubbmästerskap 25 april. För att undvika att det samlas fler än 50 personer på samma plats kommer tävlingen vid stort intresse delas in startgrupper, som start vid olika tider.

All anmälan, registrering och avläsning sker utomhus. Omklädningsrum och duschar kommer inte finnas tillgängliga. När man kommer till parkeringen så hämtar man sin karta och går direkt till start. Efter loppet och utstämplingen uppmanas man lämna området så snart som möjligt. Duscha får man göra hemma.

Det blir heller inga klasser för 70 år och äldre. Allt är mycket olikt hur det brukar vara när klubben ordnar tävlingar normalt. Kartsnack, servering, samling klubbvis – ja mycket blir annorlunda i dessa coronatider.

Oreinteringen fortgår trots Coronatider. Men all social kontakt är bortplockad. Foto Privat
Orientering från soffan

Tisarens öppna ”Fotoorienterings KM”

Orinteraren Jonas Pettersson har för dem som tycker att det är trist utan tävlingar och börjar få lite abstinens dragit igång  ett klubbmästerskap i Fotoorientering och deltagarna kan sitta i soffan och delta. Han lägger ut ett foto varje kväll från kartan som användes på natt DM 2019. Det vill sägs omkring Knottebovägen  mellan Hallsberg och Åsbro. Efter två veckor ska man ha klurat ut hur hela banan ska se ut. Totalt ska det bli 14 bilder.

De olika ungdomsgrupperna har dragit igång och tränar. Men även där märks stor skillnad. Ungdomarna kommer träningsklädda men ingen dusch och fika efteråt. Åker direkt hem.

Klubbens sociala verksamhet påverkas mycket. Inga aktiviteter inomhus. Gympan har flyttat utomhus, ingen bastu eller fika efter träningen, veteranträffarna inställda även i april och maj

Klubbens anslagstavla utomhus är uppdaterad med bland annat information om klubbens kartor.

Klicka här för att skriva en kommentar till artikeln
Publicerad: 2020-04-23 10:52
ANSVARIG UTGIVARE: LARS LITZÉN Föreningen Kanal Regional:Sydnärkenytt och Kumlanytt ges ut av föreningen Kanal Regional. Vi finns på webben, som papperstidning, sänder lokal-tv och producerar närradio. Sedan 2007 har Kumlanytt levererat nyheter till Kumlas medborgare. 2012-2013 startade vi nyhetssidor även i Hallsberg, Askersund och Lekeberg. Kontakt:Kontakta redaktionen för tips och synpunkter. Lars Litzén, ansvarig utgivare: 073 - 094 57 58, redaktion@kumlanytt.se Post och besöksadress: Västra Drottninggatan 11, 692 33 Kumla.