I november 2024 tog Rikard Bergström över rodret som vd för Hallbo. Tillsammans med ekonomichef Pamela Kachoah och kundtjänstchef Kirsi Aronsson levererar han nu ett positivt bokslut för fjolåret. Foto: Barbro Isaksson.
Glada toner hos Hallbo – Plus i bokslutet och nybygge på gång
Personalstyrkan har minskats, och 2024 var i stort ett prövande år med dryga omkostnader för rotrenoveringar i norra Hallsberg. Trots detta redovisar bostadsstiftelsen Hallbo ett stabilt resultat på plus 4,4 miljoner kronor. Under fjolåret inleddes dessutom förberedelserna för 19 nya lägenheter i Sköllersta – Hallbos första nybyggnation av flerbostadshus på över 30 år.
Det är en tämligen nöjd Rikard Bergström, Hallbos nybakade vd, som presenterar bostadsstiftelsens årsredovisning för år 2024:
– Resultatet är något sämre än året innan, det är sant. Men vi har haft mindre intäkter i och med de omfattande rotrenoveringarna som pågår, 52 lägenheter har stått tomma hela året, förklarar han.
Vill man betrakta det hela med än mer snälla ögon så är det redovisade resultatet på 4,4 miljoner kronor dessutom bättre än väntat. De hade budgeterat för ett underskott på minus 4,3 miljoner.
I sammanhanget kan Rikard Bergström även berätta att soliditeten i bostadsstiftelsen stärktes till 34,6 procent. Det kan jämföras med år 2021 då soliditeten låg på 20 procent.

I dag ser det inte mycket ut för världen, men tisdag 6 maj tas första spadtaget för 19 nya lägenheter i Sköllersta, Hallbos första nybygge av hyreshus på över 30 år. Foto: Henrik Östensson
Redo att bygga nytt
Uthyrningsgraden under fjolåret låg fortsatt stabil på 98,5 procent. Vilket öppnar för nya grepp. Hallbo är i ett läge där de vill och kan bygga nytt.
– Vi börjar med Sköllersta, där är bostadskön som längst. Nybygget av 19 lägenheter där blir Hallbos första nyproduktion av flerbostadshus på över 30 år. Det känns väldigt roligt, säger Rikard Bergström.
Under 2024 inleddes processen för nybygget, och nu är det dags för första spadtaget. Det blir tisdag 6 maj klockan 16. Kommunstyrelsens ordförande Magnus Andersson (S) håller tal. En festlig stund med förtäring utlovas.
Höghus renoveras i norra Hallsberg
En annan glad nyhet från år 2024 var att ett stort renoverings-projekt i norra Hallsberg, de två höghusen på Nytorgsgatan 6 och 8, kunde påbörjas.
Sexan är först ut, och det huset kommer att utformas till ett boende för hyresgäster fyllda 65 år och äldre. Till detta får Hallbo statligt stöd.
Samtidigt kostar det på att ha ett hyreshus stå tomt ett helt år.
– Ja i pengar är det ett bortfall på 3,5 miljoner kronor. Sen har vi åttan kvar, på samma sätt. Men det är smällar man får ta, säger Bergström.
I själva verket är det ganska bra smällar, anser han. De rejäla renoveringarna belönar sig med lägre behov av underhåll och reparationer, och minskade energikostnader.
– Vi har tagit oss igenom de värst nedgångna husen nu. Bara i Vretstorp och Pålsboda har vi lagt ned 35 miljoner kronor på upprustningar.
Mycket har hänt
Som det tidigare har skrivits spaltmeter om har Hallbo under de senaste tio åren genomgått ett antal stålbad, kan man säga.
En kort period runt år 2017 dubblerade stiftelsen sin personalstyrka till 43 anställda och presenterade högtflygande planer om att beta av sin gigantiska underhållsskuld i egen regi. Då hade de 1500 lägenheter.
Hallbo kom dock att få mycket svårt med ekonomin. Flera lån togs med kommunal borgen, men läget blev till sist ohållbart. Då hade endast delar av kvarteret Regnbågen renoverats.
Ett berg av underhåll återstod fortfarande runt om i beståndet. Hallbo såg sig därmed tvungna att sälja fastigheter för att få loss pengar, vilket har genomförts i två större omgångar.
Våren 2021 gjordes en omstart. Peter Sjerling blev vd och en ny organisation infördes för de 25 medarbetare som då fanns kvar på stiftelsens lönelista.
Ett finare bolag i dag
– Peters uppdrag har varit att styra upp och stabilisera verksamheten, och det har han gjort. Hallbo är ett finare bolag i dag, och en trygg arbetsplats, säger Rikard Bergström, som varit med på hela ”resan”.
Hallbo har en helt annan kostym i dag. Det stora beståndet är halverat, 700 lägenheter återstår. Efterhand som de större rotrenoveringarna har klarats av så har de även anpassat antalet anställda.
Som ett led i detta har Hallbo under året som gått ställt om till en mer köpande organisation. De har inte längre kvar egna snickare och elektriker i organisationen, och fastighetsskötsel utförs med mer stöd av externa entreprenörer än tidigare.
Avtal justeras
SIBE förvaltning AB är företaget som köpte ett stort antal fastigheter av Hallbo vid försäljningen år 2022. I samband med det tecknades dock ett avtal om att Hallbo skulle ha kvar fastighetsskötseln åt SIBE.
– Det avtalet justerades i fjol. SIBE har nu delvis egen personal till sin fastighetsskötsel. Hallbo har fortfarande ansvar för ekonomisk förvaltning, hyresavisering, kundtjänst och uthyrning av SIBE:s lägenheter.
I och med denna förändring så har tre tidigare Hallbo-anställda gått över till SIBE i stället. ”Vi har slutat byta pengar”, som Rikard Bergström uttrycker det.
Är inte det en nedskärning för Hallbo?
– Jag ser det inte så. Tidigare hade Hallbo tre fastighetsskötare som jobbade konstant för SIBE. Det här är mer som en omfördelning, kan man säga. Vi har ett nära samarbete med SIBE.
Ajöss till Mejeriet
Ett annat avtal som Hallbo har haft får dock gå i graven. Det gäller kvarteret Mejeriet centralt i Hallsberg. Hallbo har varit förvaltare där, samt garant för hyran av de 18 lägenheterna.
– Vi har sagt upp avtalet och har inte längre något uppdrag kvar i det kvarteret. Vi såg inte att vi fick ekonomisk bäring i det, säger Rikard Bergström.
Mejeriet byggdes av en privat aktör år 2014 och är nu till salu för femte gången, för övrigt.
Rikard tar över rodret
I raden av alla omställningar i Hallbo så kom turen till sist för Peter Sjerling att spara bort sig själv också.
Den första november 2024 fick Rikard Bergström äran att tillträda som ny vd efter Peter Sjerling. Rikard kombinerar uppdraget som vd på 50 procent med sitt tidigare arbete som fastighetschef.
Vid sin sida har han Pamela Kachoah som är vice vd och ekonomichef och Kirsi Aronsson som är kundtjänstchef. Summa summarum är de tolv anställda kvar, ungefär som Hallbo såg ut från början en gång.
Känns det inte som ett väldigt litet gäng att bli vd för?
– Inte alls. Jag har fått ansvar för världens bästa arbetsplats. Det är en förmån att få komma in här varje morgon, kunna samla personalen och se hur alla mår.
Ett axplock av upprustningar som Hallbo ska utföra, håller på att utföra och har utfört
Nyproduktion av 19 lägenheter i Sköllersta: budgeterad till ca 47 000 000.
Renovering av hissar på Fredsgatan, fyra stycken: 4 000 000 kronor
Asfaltering Banvallen, Sköllersta: 300 000 kr
Belysning för en tryggare miljö (hela beståndet): 600 000 kr
Badrumsrenovering Banvallen, Sköllersta: 2 000 000 kr
ROT - Skolgatan 8 och Parkgatan 5 i Vretstorp: 12 000 000 kr
ROT - Skolgatan 10–12, Parkgatan 7 i Vretstorp: 12 000 000 kr
ROT – Torggatan, Norrgatan i Pålsboda, 36 lägenheter
ROT – Nytorgsgatan 6-8, norra Hallsberg
Renovering av lekplats i Östansjö