Gå till innehåll
Hallsberg
Tre arbetare i orange säkerhetsutrustning observerar ett öppet manhål på en snöig gata.

Här undersökte personal från Hallsberg kommun flödet i en avloppsbrunn för att se om det läcker in vatten.

Gäckande vattenläcka funnen – reparation i morgon

Publicerad: 12 February 2025 15:58

Personal från tekniska avdelningen på Hallsbergs kommun ska ha hittat den läcka på Hjortkvarns dricksvattennät som uppdagades för några dagar sedan. Det var svårt att lokalisera läckan, eftersom det inte sipprat upp vatten på ytan. I morgon ska man börja grävs upp kring läckan och reparera.

Både igår och i dag har kommunen haft personal på plats som letat. Man har lyssnat efter brus, porlande, letat efter höga flöden i avloppsledningarna och haft sensorer som  övervakas online. Nu är läckan lokaliserad.

– Det är lite knepigt att det inte ha sipprat fram någonstans. Men nu är den hittad. Vi kommer gräva upp i morgon för att reparera, säger Tony Rimmi på Hallsbergs kommun.

Kommer man behöva koka dricksvattnet sedan?

– Nej, det är inget som tyder på det just nu. Vi ska förhoppningsvis kunna laga utan att drickvattnet kontamineras.

Det var igår vi kunde berätta att kommunens kunnat konstatera att det läcker någonstans i Hjortkvarns vattennät. Det försvinner ungefär 60- 70 000 liter per dygn, så det är en relativt stor läcka. Som en jämförelse brukar man säga att en normal person använder 140-170 litervatten per dygn.

Läckan ska finnas vid en grusväg som går från Vintergatan, ner mot en plats som heter Ådalen, mitt emot förskolan i Hjortkvarn.

Annons

hallsberg