Logotyp Sydnärkenytt
17 January 2025
Tipsa: 073-629 83 19

​Om Covid-19 och vaccin

När vi rapporterar om det här med vaccinet mot Covid-19 och hur regionen och Folkhälsomyndigheten prioriterar vilka som ska få vaccin först, har det kommit en del frågor till oss på Sydnärkenytt om varför man prioriterar som man gör. “Varför prioriterar man inte barn först?” “Varför måste friska personer över 80 gå före oss yngre som är i riskgrupp?” och så vidare.

Nu ska man inte skjuta budbäraren, det vill säga oss på Sydnärkenytt. Jag ger mig inte in på vad som är rätt eller fel. Däremot tänkte jag ge mig på den lite farliga uppgiften att försöka förklara hur någon annan tänker. Helt enkelt för att jag tror att myndigheterna faktiskt tänker rätt logiskt.

Sverige har förskräckande många dödsfall som tillskrivs Covid-19. Vi är snabbt på väg mot ofattbara 13 000. Tittar man på statistik över antalet döda fördelat över ålder, den sista tillgängliga från den åttonde februari, ger den nog ett rätt enkelt svar.

Av de som så här långt avlidit i Covid 19 var totalt 10 250 personer över 70. Splittrar man sedan upp den siffran än mer blir bilden tydligare än så. 2 157 personer mellan 80 och 84 år har avlidit. Går man på gruppen 85 och uppåt blir siffran 5 750 personer. Det råder alltså ingen som helst tvekan. Det finns en helt dominerande riskfaktor, som slår ut precis alla andra, med bred mariginal, nämligen hög ålder. Går man till andra änden av ålderspannet kan man göra en betydligt grövre indelning men ändå få en god bild. Totalt under pandemin så här långt, har 101 personer under 50 år dött.

Så, med andra ord är det faktiskt rätt lätt även för mig som lekman att se vilken åldersgrupp man ska prioritera först om man vill få ner antalet döda i Covid-19. Är man över 80 är risken många gånger högre att dö i Covid 19 än om man är under 50. Under 50 är risken, även om man tillhör en riskgrupp, förhållandevis liten. Det är otvetydiga fakta.

Jag är glad att min mamma, inne på det åttiotredje året, förhållandevis frisk, tillhör de som nu äntligen har fått sin första dos. För hennes och vår familjs del, innebär det kanske snart att vi kan träffa henne mer frekvent utan att faktiskt, på riktigt, riskera att ta kål på henne i förtid.

Håll ut. Det kanske trasslar lite i början. Men om en inte allt för lång tid kommer alla som vill kunna bli vaccinerade. Jag vet att i Hallsberg, i Handelshuset, står de redo med sprutorna i högsta hugg. De vaccinerar allt vad tygen håller, så fort de har vaccin. Det är där det trasslat lite så här långt.

2021-02-11 14:55
Sara
Tack! Verkligen bra förklarat och resonerat!!
2021-02-11 15:35
Robban
Men vadå... Ska du komma här med fakta och hålla på? Jag borde ju bli vaccinerad först ju, för jag har hört att det var en gång en man som dog och det verkar ju livsfarligt.
2021-02-11 17:30
Sara
Tack! Verkligen bra förklarat och resonerat!!
2021-02-11 15:35
Robban
Men vadå... Ska du komma här med fakta och hålla på? Jag borde ju bli vaccinerad först ju, för jag har hört att det var en gång en man som dog och det verkar ju livsfarligt.
2021-02-11 17:30
Kommentera
ANSVARIG UTGIVARE: LARS LITZÉN Sydnärkenytt och Kumlanytt ges ut av föreningen Kanal Regional. Sedan 2007 har Kumlanytt levererat nyheter till Kumlas medborgare. 2012-2013 startade vi nyhetssidor även i Hallsberg, Askersund och Lekeberg. Kontakta redaktionen för tips och synpunkter. Henrik Östensson, redaktör: 073-629 83 19, redaktion@kumlanytt.se Post och besöksadress: Trädgårdsgatan 9B, 692 31 Kumla