EE =& get_instance(); $seg1 = $this->EE->uri->segment(1); switch ($seg1) { case 'sydnarke': $cat = 228; break; case 'kumla': $cat = 229; break; case 'hallsberg': $cat = 230; break; case 'askersund': $cat = 231; break; case 'lekeberg': $cat = 232; break; case 'laxa': $cat = 233; break; default: $cat = 228; } echo << " > {/exp:channel:entries}

Bloggar

Följ våra Kumlabloggare

 

 

 

När jag var Motala express

Alf i en av sina större roller
Alf i en av sina större roller

Jag var under många år lärare på Sjöängsskolans högstadium här i Askersund. Jag har förstås många minnen, mest positiva, från mina nästan 40 år på Sjöängsskolan.

Någonting, som vi som var med minns med glädje, är våra julspex. Det var revyer som vi lärare gjorde för våra elever till julavslutningarna varje år. Om saker som hänt på skolan, i staden och i världen. Vi brukade också ha en eller två föreställningar för allmänheten.

Våra elever tyckte det var kul att se andra, och oväntade sidor av sina lärare, men mest roligt hade vi nog själva. Jag har under åren spelat många udda roller i julspexen. Jag har bland annat varit dammsugare och spelat elaka Måns, men den egendomligaste rollen, var nog när jag spelade Motala Express. Motala Express,

Vätterns vackraste fartyg byggt 1895, hade under ett antal år haft Askersund som hemmahamn och var stadens finaste turistattraktion. Hon gjorde turer ut i skärgården. Ångmaskinen, som hade varit med från början, drev fram fartyget nästan ljudlöst mellan öarna. Motala express var nu till salu och risken var stor att fartyget skulle hamna i Stockholm.

Det var anledningen till att jag utklädd till Motala Express gjorde entré och höll en sorgesam monolog som uttryckte vad alla askersundare kände: Vi ville ha kvar vårt älskade fartyg. In på scenen kommer då de tänkta köparna. Jag för fram mitt främsta argument: Motala Express, är för lång och får inte plats i slussarna i Göta kanal. Hon är Vätterns fånge.

En av spekulanterna måttar ett karateslag som skiljer fören från resten av fartyget. Det var just detta som senare skedde, även om det inte var genom ett karateslag. Om man googlar kan man se Motala express med kapad för i Göta kanal. Motala express ligger idag vid Strandvägen i Stockholm. Fortfarande i originalskick

Jag vill också passa på att berömma Johan och Marita Bergsten som äger och driver efterföljaren M/s Wettervik. De har en omfattande kryssningsverksamhet. Förutom dagliga turer ut i skärgården sommartid erbjuds bland annat räkfrossakryssningar, snaps, öl och whiskeyprovningskryssningar, piratkryssningar under barnveckan och bröllopskryssningar med vigsel ombord.

Publicerad: 2021-01-04 15:44
Kommentarer
Den här artikeln har ännu inga kommentarer
Skriv kommentar

EE =& get_instance(); $seg1 = $this->EE->uri->segment(1); switch ($seg1) { case 'sydnarke': $cat = 228; break; case 'kumla': $cat = 229; break; case 'hallsberg': $cat = 230; break; case 'askersund': $cat = 231; break; case 'lekeberg': $cat = 232; break; case 'laxa': $cat = 233; break; default: $cat = 228; } echo << " > {/exp:channel:entries}