Logotyp Sydnärkenytt
06 March 2021
Tipsa: 073-094 57 58

Ungdomar med dåligt språk

Igår spelade IFK Kumla och Yxhults IK seniormatch i Idrottsparken. IFK vann med 4-1 och även om det inte var nåt vidare väder var det trevligt att skåda lite lokalfotboll igen.

En sak som inte var lika trevlig var språkbruket som hördes från läktaren. Ungdomar satt och skrek könsord riktat mot Yxhult och bad dem även dra åt helvete.

Deras kompisar/lagkamrater, eller vad det nu var, svarade med att skratta. Inte alla, men flera. Jag har varit på en och annan allsvensk match och har hört en del olämpligt där.

Men man hoppades ändå få slippa såna här uttryck i lokalfotbollen med ett par hundra i publiken. Jag har personligen ingen aning om vilka de var, eller om de ens tillhörde nån förening.

Om så var fallet fanns det definitivt ingen ledare till laget i närheten för då borde väl denne gått fram och sagt till dem på skarpen?

Annars om nån ledare vet vilka det var, men inte var på plats, hoppas jag att de tar det snacket nästa gång de möts.

Det var faktiskt bedrövligt att höra och jag hoppas slippa det vid framtida besök i Idrottsparken.

2017-03-16 18:46
Nolltolerans
Det är inte enbart på Idrottsparken och fotboll som publiken (läs ungdomar) skriker både det ena och det andra. Själv satt jag i en ishall och såg ungdomshockey då några killar i åldern 10-12 år i samband med tacklingar började skrika ”Döda honom” och ”Slå ihjäl honom”. Blev lite chockad men sade åt grabbarna att man använder inte sådana uttryck i samband med idrott. Dom glodde på mig ett tag men sedan lämnade dom hallen. Såvitt jag förstår så är det vi vuxna som måste säga ifrån om föräldrar, ledare och andra i ungdomsverksamheter engagerade personer inte har lärt de unga hur man uppför sig.
2017-03-16 20:33
sten
Bra Anders att du reagerade och lyfter frågan i massmedia. Det gäller också som nolltolerans skriver att reagera och lära våra ungdomar och publik att visa uppskattning för det sportsliga inslaget och att det är fair play som gäller både på och utanför idrottsarenan.
2017-03-16 23:08
Ruben
Språket och respekten bland unga har bara blivit sämre och sämre med åren tyvärr. Man ska inte dra alla över en kam, de flesta är uppväxta med hyfs, men finns för många som inte är det nu för tiden.
2017-03-17 11:42
Nolltolerans
Det är inte enbart på Idrottsparken och fotboll som publiken (läs ungdomar) skriker både det ena och det andra. Själv satt jag i en ishall och såg ungdomshockey då några killar i åldern 10-12 år i samband med tacklingar började skrika ”Döda honom” och ”Slå ihjäl honom”. Blev lite chockad men sade åt grabbarna att man använder inte sådana uttryck i samband med idrott. Dom glodde på mig ett tag men sedan lämnade dom hallen. Såvitt jag förstår så är det vi vuxna som måste säga ifrån om föräldrar, ledare och andra i ungdomsverksamheter engagerade personer inte har lärt de unga hur man uppför sig.
2017-03-16 20:33
sten
Bra Anders att du reagerade och lyfter frågan i massmedia. Det gäller också som nolltolerans skriver att reagera och lära våra ungdomar och publik att visa uppskattning för det sportsliga inslaget och att det är fair play som gäller både på och utanför idrottsarenan.
2017-03-16 23:08
Ruben
Språket och respekten bland unga har bara blivit sämre och sämre med åren tyvärr. Man ska inte dra alla över en kam, de flesta är uppväxta med hyfs, men finns för många som inte är det nu för tiden.
2017-03-17 11:42
Kommentera
Anders Björks blogg

Anders Björk

Kumlakillen Anders Björk är reporter på Sydnärkenytt. Anders skriver om alla möjliga ämnen som berör honom, även om det största intresset är sport.

Inlägg

En norsk maskin som är ostoppbar Låt oss slippa “Sverige-propagandan” i VM Vintern är bäst under en filt Sur förlust, men silver med guldkant Det är en av vår tids största lögner Löfven lever inte som han lär Jag och internen hade nåt gemensamt Om att Antonio Lindbäck lägger av Den “vinsten” på tipset blev det inget med. Otursgänget Indianerna drabbades igen Hur resonerar Indianerna inför finalen? Trampade nästan direkt på mardrömmen Vem ska bort? Indianerna ska fortsätta att heta Indianerna Osten i affären drog ut på tiden Den tyste norrlänningen dök upp Smög ut bakvägen för att slippa samtal En stackars fågel i Kumlas nattskimmer Padel - från ingenstans till en folkrörelse Håll igen Tegnell Lurad vid 1 april Vakna Kumla Bostäder Skriv positiv lista Missnöjda väljare Byt jobb vid ångest Vi har ett vackert torg Ockeravgift från staten Om Djurgårdens guld Tack “Pepe”, min favorit Känns riktigt tungt Smederna i kvarten Tveksamt om Indianerna går längre än kvartsfinal Slaget vid Poltava Hur är det med gud? Fyra nycklar som krävs för Indianframgång 2019 Bragdguld vid vinst ÖSK åker ur Då var Skid-VM igång När kommer utestället? Skolminnen fram i ljus Vad heter vi? 58 miljoner kr inte nog Ur spår! Blev ingen comeback De borde skämmas Sverige ut i gruppspelet Vår vänförening tar fart “Bästa tv-sporten” En slingrande fobi När jag mötte Löfven Zlatan till VM? Avstår Aftonbladet Bättre än på länge Indianernas läge Spring av planen Min tro kom åter Upp med tian i taket! Bedrövligt i Parken Var är kumlingarna? Inlåst och utlåst Jag vinner aldrig Svara när det ringer Indianer och sponsorer En dålig trend Silvernationen Sverige När kommer modet? Skriver som en kråka Märkliga hockeyregler Oro tog över min kropp Osmakliga kommentarer om fans Kryper vid guld En runda i Viaspåret Helvetesveckan över Redo för Göteborgsvarvet. Eller? Om stöket i skolan Squash en höjdare Henka fick ingen respekt Tiggare förtjänar respekt Om spel och trav Dackarna rätt motståndare Vilka vinner VM? Fotbollen behöver ändra attityd Ingen final för Indianer Legenden knäckte mig Malmö försvarar guldet Det gulsvarta spöket borta Kan Kumla Hockey vända på skutan? Bästa OS? Knappast! Speedwayradio i år igen Bilen som blev stulen Är hockey överklass? Mardrömslaget AIK Mästarna visade klass Varför, Svff? Ingen nörd längre Comeback Superettan-besök Öppet slutspel Tips på sportböcker Golf i olika former
ANSVARIG UTGIVARE: LARS LITZÉN Föreningen Kanal Regional:Sydnärkenytt och Kumlanytt ges ut av föreningen Kanal Regional. Vi finns på webben, som papperstidning, sänder lokal-tv och producerar närradio. Sedan 2007 har Kumlanytt levererat nyheter till Kumlas medborgare. 2012-2013 startade vi nyhetssidor även i Hallsberg, Askersund och Lekeberg. Kontakt:Kontakta redaktionen för tips och synpunkter. Lars Litzén, ansvarig utgivare: 073 - 094 57 58, redaktion@kumlanytt.se Post och besöksadress: Västra Drottninggatan 11, 692 33 Kumla.