
Den renoverade Reobussen, som Sydnärkenytt skrivit tidigare om, fanns med bland transportfordonen. Foto: Bengt Haraldsson
Veteranbilsutflykt med väntjänsten i Askersund
Väntjänsten i Askersunds kommun tillsammans med Veteranbilsklubben i Askersund arrangerade under onsdagen den traditionella utflykten med daglediga äldre invånare i Askersund.
Färden startade från Lilla Bergsgatan och gick via Ingelsby och Åmmeberg och åter till Väntjänstens lokal i centrala Askersund. Under resans gång så berättade chauffören i Reobussen om alla ställen man passerade och passagerarna föll ut i sång som tack.
Det var totalt nio fordon inklusive Reobussen och ett 20-tal veteraner som åkte med.
Det blev en fin färd och allt gick som avsett, dock kom det lite regn under sista delen av färden så att åka nedcabbat blev lite blött. Väntjänsten bjöd efter resan alla på kaffe med hembakat bröd och jordgubbstårta.
Alla verkade nöjda och det blev mycket prat om bilarna och annat vid kaffeborden och Veteranbilsklubben lovade att komma tillbaka nästa år igen.