Vi använder cookies för att förbättra funktionalitet och säkerhet på sidan, för trafikmätning och för att kunna generera relevant innehåll. Läs mer
I söndagskväll avslutades Musikveckan 2017 i Snavlunda. Sjuttiotalet personer fick del av ett tänkvärt och njutbart program med Heléne Gustafsson och Göran Aldman från Åsbro.
Det handlade om att må bra och ta vara på sitt liv, sin kropp och sina innersta behov. Sånger varvat med tänkvärda dialoger gav tillfälle till viktiga livsreflektioner. "Underbart är kort" av Povel Ramel, Gabriellas sång och "Till din blomstrande äng" var några av parets vackra sångnummer denna kväll.
Totalt kom över 500 personer till årets musikvecka - nytt Snavlundarekord. Cirka 10 000 kronor insamlades under den trettonde musikveckan och pengarna går till församlingens fortsatta musikverksamhet.