Gå till innehåll
Askersund / Utryckning
En skogsbrand brinner nära kanten av en flod, med rök som stiger upp bland träden och små lågor syns längs strandlinjen.

Det brinner på en udde i Ärnasjön. Foto: Christian Vargahed

Skogsbrand väster om Askersund – igen

Publicerad: 19 May 2025 17:26

Det brinner i skogen väster om Askersund igen. Nu brinner det på en plats öster om väg 503, mellan Askersund och Tived, platsen heter Mullsjöhult, något av en udde i Ärnasjön. Det är på själva udden det brinner med kraftig röktuveckling och öppna lågor. Räddningstjänsten har bekräftat att det brinner men är på fortfarande på väg fram med utrustning.
Det har brunnit mycket de sista dygnen. Det är mycket torrt och blåser. Kan vara värt att tänka på innan man tänder en grill exempelvis.

Flygfoto över en skogsbrand med rök som stiger från träd på en liten halvö omgiven av en sjö och tät skog.

Foto: Christian Vargahed

Annons

askersund