Rattfyllerist på Torget hade kniv i fordonet
Den 57-årige mannen från Laxå berättade att han visserligen hade druckit sex-åtta burkar starköl kvällen innan, men han kände sig inte berusad. Därför nekade han till rattfylleri.
Men tingsrätten dömer den 57-årige bilföraren för rattfylleri; han borde ha insett att han fortfarande var påverkad efter att ha druckit sent på natten kvällen innan bilkörningen. Och han döms också för brott mot knivlagen eftersom han hade en kniv i bilen.
Straffet: 60 dagsböter à 440 kronor (26 400 kronor). Han ska också betala 1 000 kronor till Brottsofferfonden, och kniven som polisen hittade i bilen är förverkad – den får han inte tillbaka.
När vi skriver sådana här artiklar, om domar, utslag i Tingsrätten, är det domen och ibland även förundersökningsprotokollet som utgör vårt källmaterial. Det innebär att det är rättsväsendets och tingsrättens syn på vad som hände vi återger. Det är inte säkert att alla inblandade delar den bilden, eller har samma åsikt om vad som hände. Exakt vad som hände när ett brott begicks vet ju i allmänhet bara de inblandade och eventuella vittnen. De kan dessutom, i sin tur, ha helt olika bild av vad som hände. Vi tar inte ställning i sakfrågorna, vem som gjorde vad, eller vem som är skyldig, utan utgår från vad rätten kom fram till.