Gå till innehåll
Askersund
Fyra personer står utomhus och håller spadar, redo att gräva, med ett gräsfält och träd i bakgrunden.

Anders Blomgren, Naturskyddsföreningen, Monika Andersson, Zinkgruvan Mining, Stefan Fogelqvist, Freja Food Forest och Sofia Fredriksson, Askersunds kommun vid spadarna. Foto: Askersunds kommun.

Matskog anläggs i Askersund

Publicerad: 8 November 2024 12:18

En matskog ska anläggas vid Stavahagen, i närheten av Hembygdsparken i Askersund. Skogen blir en av de första i sitt slag i Sverige och kommer att anläggas på kommunens mark.

Nyheten fastslås av Askersunds kommun via ett pressutskick.

Anläggningen sker i samarbete med Freja Food Forest, Zinkgruvan Mining AB och Naturskyddsföreningen. Matskogar är odlingar som efterliknar lövskogens bryn, där odlingen sker i olika nivåer från stora träd till markväxter. Främst odlas nötter, bär, fukt och sallader men även andra grödor. Det skapar ett effektivt, motståndskraftigt och produktivt matsystem utifrån behov och förutsättningar.

“Spännande testa nya sätt”

– En matskog är ett bra alternativ till hur mark som inte används på annat sätt kan nyttjas till matproduktion som ger positiva effekter på klimatet, säger Stefan Fogelqvist från Freja Food Forest, som kommer att anlägga matskogen och sköta den tillsammans med Naturskyddsföreningen. 

Karta som visar ett område markerat

En skiss över hur det är tänkt att bli när matskogen står klar.

– De gröna näringarna är viktiga i Askersunds kommun och det är spännande att kunna testa nya sätt att odla här i vår kommun. Dessutom är det här ett utmärkt exempel på samverkan, där flera aktörer är involverade och samarbetar, säger Sofia Fredriksson, näringslivs- och kommunikationschef i Askersunds kommun.

-Det är ju i princip en parkanläggning med växter som producerar ätbara bär och nötter, säger kommunstyrelsens ordförande Caroline Dieker (M)

Matskogen vid Stavahagen kommer att anläggas norr om området med flerfamiljshus på Spelmansvägen, men inga högvuxna växter kommer att anläggas närmast bebyggelsen. En matskog fungerar också som ett klassrum som visar de ekologiska processerna som sker i en skog och konkretiserar dem för individer i olika åldrar och med olika erfarenheter.

“Utveckling går i fel riktning”

– Det krävs ett annat tankesätt, vi behöver även tillföra resurser till vår miljö, vi kan inte bara konsumera, säger Anders Blomgren från Naturskyddsföreningen i Askersund.

Den nya matskogen finansieras av Zinkgruvan Mining AB.

– Utvecklingen för den biologiska mångfalden i världen går i fel riktning och det kan få stora konsekvenser för tillgången till rent vatten, ren luft och mat. Därför är det viktigt att alla är med och bidrar till att vända utvecklingen. 

-Zinkgruvan Mining har som mål att bidra till att öka den biologiska mångfalden i området där vi verkar. Vi ser det som ett stort plus att kunna göra en sådan här satsning tillsammans med flera lokala samarbetspartners, säger Monika Andersson, kommunikationschef på Zinkgruvan Mining AB.

Anläggningen av den nya matskogen inleds i början av november. De tio första åren ska den skötas av Freja Food Forest och Naturskyddsföreningen, sedan tar Askersunds kommun över skötseln.

Annons

askersund