Vi använder cookies för att förbättra funktionalitet och säkerhet på sidan, för trafikmätning och för att kunna generera relevant innehåll. Läs mer
En fusion är inledd mellan systerföretagen Hagabergs Mekaniska och O.Bodins Maskin, båda tillverkare av gaffelspridningsaggregat. Verksamheten som fortsätter i Hagabergs Mekaniska, kommer att erbjuda sina produkter under varumärket Hagaberg. Under året flyttar man även in i nya lokaler, i Askersund.
Vi har tidigare skrivit om att Hagabergs och O.Bodins Maskin skulle flytta ihop sina verksamheter i ny lokal i Askersund. Nu går de även ihop och bildar en fusion. Detta fastslås på företaget Hagabergs hemsida.
Där står att läsa.
“En fusion är inledd och den förväntas vara slutförd redan under första kvartalet. Den gemensamma verksamheten fortsätter därefter i Hagabergs Mekaniska. I och med att sortimenten i de båda företagen varit snarlika, väljer man nu också att koncentrera sig på ett varumärke – Hagaberg.
– Med fusionen ser vi bl.a. möjligheter att uppnå bättre resursutnyttjande i många delar av verksamheten och högre produktionseffektvitet, säger Stefan Carlsson Pautt, affärsutvecklingschef.
Företagets nya huvudkontor och produktionsanläggning i Askersund förväntas stå klar någon gång efter semestern, och inflyttning planeras att ske stegvis under hösten”. (ABj)