
Linda Särnholm genom LRF (Lantbrukarnas Riksförbund) var initiativtagare till dagen som sedan fick med sig Askersunds pastorat och Lerbäcks teater på tåget. Foto: Ellen elofsson
Full fart vid aktivitetsdag i Lerbäck
LRF, Askersunds pastorat och Lerbäcks teater arrangerade en aktivitetsdag i Lerbäck under fredagen. Uppemot hundra personer deltog i aktiviteter som pulkaåkning, bondgårdsbesök och tipspromenad. Dagen avslutades med besök av Pippi Långstrump, till stor glädje för både barn och vuxna.
Upp emot hundra personer sägs det ha varit på plats under de fyra timmar som det erbjöds att åka i pulkabacken, inta sin lunch vid elden, få kolla på stora fordon på nära håll, lära sig om spannmål och faktiskt få reflektera om vad alla mejeriprodukter som stod på bordet på ena stationen gjorde i sammanhanget? Man kunde få möjlighet att titta till kor och kalvar samt ställa kluriga frågor till bonden som glatt svarade.
En tipspromenad som utmynnade i en plats där skattkistan väntade kunde genomföras om man ville, en lättare och svårare variant fanns att ta del av. Församlingsgården erbjöd fika, pyssel och lek och i kyrkan kunde man få avnjuta av trevlig orgelmusik med fokus på barnsånger dagen till ära och där hittades även skatten, i sakristian.
Sist men inte minst så kom även Pippi på besök från Lerbäcks teater. Hon var runt på området och kollade läget med familjerna och passa även på att ta sig några åk i pulkabacken.
– Man kunde väl ana att kanske tjugo-trettio stycken skulle dyka upp, men det kom många fler än så. Jätteroligt! Men nu är jag trött och det ska bli skönt att få sätta sig ner en stund, sade en nöjd Linda Särnholm som var med och arrangerade.