Det gick snabbt i starten när hundratals barn deltog i Glasseloppet. Foto: Josefine Milton
Fler än 400 barn deltog i årets Glasselopp
Just nu pågår barnveckan i Askersund med fullt av barnaktiviteter runt om i staden. Under tisdagen var det dags för det årliga Glasseloppet.
På tisdagseftermiddagen startade Glasseloppet med uppvärmning av Systrarna K vid hamnscenen. Det dansades till Disney, schlager och Mora Träsk för att få upp flåset inför det stundande loppet.
Systrarna K fick med sig hela publiken under uppvärmningen inför loppet. Foto: Josefine Milton
Alla barn vinner en glass
Efter uppvärmningen skyndade barn med nummerlappar på bröstet till starten vid strandpromenaden. Det var sedan fler än 400 barn som, i olika tempo, tog sig i mål vid lekplatsen Oden II.
Som pris för att ha deltagit i loppet fick alla barn glass från Bryggans Glass.
– Vi jobbar ju mycket med evenemang generellt sett, och det är kul att det händer saker. Det är något som gynnar oss långsiktigt också, berättar Linus Hult som driver Bryggans Glass vid hamnen i Askersund.
Linus Hult driver Bryggans Glass i Askersund. Foto: Josefine Milton
Sponsringen är ett samarbete med Linus leverantör Triumfglass, och tillsammans ser de till att kunna bjuda löparna varje år. Förutom Glasseloppet så arrangerar Bryggans Glass även glassätartävling, och de bjuder dessutom de boende på ett äldreboende på glass en gång om året.
– Det var något som började vid pandemin när det var tuffa restriktioner, och man försökte hitta en ljusglimt i vardagen. Vi fick frågan av en i personalen där om vi inte kunde hitta på någonting, och sedan har det bara fortsatt, berättar Linus.
Askersunds maskot Hasse Hasselmus fanns på plats och deltog i dansen med Systrarna K. Foto: Josefine Milton
Efter målgång och glassätning tog Systrarna K åter plats på scenen för att ta publiken med på en resa genom barnens bästa sånger.