Gå till innehåll
Kumla / Hockey

Milton Oscarson från Kumla Hockey lyckas med det mesta just nu. Han har blivit "Slutspels-Milton". Foto: Jonas Eklind

"Slutspels-Milton" tongivande vid ny vinst

Publicerad: 3 April 2023 21:52

HOCKEY: Milton Oscarson gjorde ett av målen och var även inblandad i segermålet när Örebro Hockey besegrade Skellefteå med 3-2 efter övertid under måndag kväll. Örebro leder nu semifinalen med 2-0 i matcher.

Den väldige Kumlapågen satte 2-0 i första perioden i Behrn Arena. Andra perioden blev mållös och i den tredje gjorde Skellefteå två mål och matchen gick till övertid. En övertid som inte blev långvarig. 

Den i Kumla boende Mathias Bromé gjorde där 3-2 efter bara några minuter. Det var den annars så poängskicklige Bromés första poäng i slutspelet, först i den nionde matchen. 

Milton Oscarson fick ingen assist på målet, men han ändå inblandad i det. Milton röjde framför mål så att Bromé fick lite extra tid på sig att ta ner pucken och slå in den. Efter matchen intervjuades Oscarson av CMore. 

– Vi är tre unga grabbar i min kedja som gillar att lira hockey och det är extremt kul att spela slutspel. Speciellt här hemma i Örebro, vi är tacksamma att publiken stöttar oss så, sade Oscarson. 

I grundserien stod Oscarson bara för tre poäng på 45 matcher. I slutspelet har det däremot blivit fem poäng på nio matcher (3+2). “Slutspels-Milton” har växlat upp! Nästa match är på onsdag i Skellefteå.

Annons

Nyheter