24 Juni 2018
Tipsa: 073-094 57 58

Ungdomar med dåligt språk

Igår spelade IFK Kumla och Yxhults IK seniormatch i Idrottsparken. IFK vann med 4-1 och även om det inte var nåt vidare väder var det trevligt att skåda lite lokalfotboll igen.

En sak som inte var lika trevlig var språkbruket som hördes från läktaren. Ungdomar satt och skrek könsord riktat mot Yxhult och bad dem även dra åt helvete.

Deras kompisar/lagkamrater, eller vad det nu var, svarade med att skratta. Inte alla, men flera. Jag har varit på en och annan allsvensk match och har hört en del olämpligt där.

Men man hoppades ändå få slippa såna här uttryck i lokalfotbollen med ett par hundra i publiken. Jag har personligen ingen aning om vilka de var, eller om de ens tillhörde nån förening.

Om så var fallet fanns det definitivt ingen ledare till laget i närheten för då borde väl denne gått fram och sagt till dem på skarpen?

Annars om nån ledare vet vilka det var, men inte var på plats, hoppas jag att de tar det snacket nästa gång de möts.

Det var faktiskt bedrövligt att höra och jag hoppas slippa det vid framtida besök i Idrottsparken.

2017-03-16 18:46
Nolltolerans
Det är inte enbart på Idrottsparken och fotboll som publiken (läs ungdomar) skriker både det ena och det andra. Själv satt jag i en ishall och såg ungdomshockey då några killar i åldern 10-12 år i samband med tacklingar började skrika ”Döda honom” och ”Slå ihjäl honom”. Blev lite chockad men sade åt grabbarna att man använder inte sådana uttryck i samband med idrott. Dom glodde på mig ett tag men sedan lämnade dom hallen. Såvitt jag förstår så är det vi vuxna som måste säga ifrån om föräldrar, ledare och andra i ungdomsverksamheter engagerade personer inte har lärt de unga hur man uppför sig.
2017-03-16 20:33
sten
Bra Anders att du reagerade och lyfter frågan i massmedia. Det gäller också som nolltolerans skriver att reagera och lära våra ungdomar och publik att visa uppskattning för det sportsliga inslaget och att det är fair play som gäller både på och utanför idrottsarenan.
2017-03-16 23:08
Ruben
Språket och respekten bland unga har bara blivit sämre och sämre med åren tyvärr. Man ska inte dra alla över en kam, de flesta är uppväxta med hyfs, men finns för många som inte är det nu för tiden.
2017-03-17 11:42
Nolltolerans
Det är inte enbart på Idrottsparken och fotboll som publiken (läs ungdomar) skriker både det ena och det andra. Själv satt jag i en ishall och såg ungdomshockey då några killar i åldern 10-12 år i samband med tacklingar började skrika ”Döda honom” och ”Slå ihjäl honom”. Blev lite chockad men sade åt grabbarna att man använder inte sådana uttryck i samband med idrott. Dom glodde på mig ett tag men sedan lämnade dom hallen. Såvitt jag förstår så är det vi vuxna som måste säga ifrån om föräldrar, ledare och andra i ungdomsverksamheter engagerade personer inte har lärt de unga hur man uppför sig.
2017-03-16 20:33
sten
Bra Anders att du reagerade och lyfter frågan i massmedia. Det gäller också som nolltolerans skriver att reagera och lära våra ungdomar och publik att visa uppskattning för det sportsliga inslaget och att det är fair play som gäller både på och utanför idrottsarenan.
2017-03-16 23:08
Ruben
Språket och respekten bland unga har bara blivit sämre och sämre med åren tyvärr. Man ska inte dra alla över en kam, de flesta är uppväxta med hyfs, men finns för många som inte är det nu för tiden.
2017-03-17 11:42
Kommentera
Anders Björks blogg

Anders Björk

Kumlakillen Anders Björk är reporter på Kumlanytt, med förflutet som fotbollspelare och fortfarande en aktiv pingislirare. Anders bevakar sporten i Kumla men tvekar inte att tycka till om sport i största allmänhet.

Föreningen Kanal Regional:Sydnärkenytt och Kumlanytt ges ut av föreningen Kanal Regional. Vi finns på webben, som papperstidning, sänder lokal-tv och producerar närradio. Sedan 2007 har Kumlanytt levererat nyheter till Kumlas medborgare. 2012-2013 startade vi nyhetssidor även i Hallsberg, Askersund och Lekeberg. Teknik:Webbsidan är byggd och anpassad för moderna webbläsare och mobila enheter. Vi rekommenderar att du använder den senaste webbläsarversionen. Vid behov uppgradera. Sydnärkenytt använder Cookies för bättre användarupplevelse för besökare och medarbetare samt för besöksstatistik. Läs mer om Cookies. Kontakt:Kontakta redaktionen för tips och synpunkter. Lars Litzén, ansvarig utgivare: 073 - 094 57 58, redaktion@kumlanytt.se Post och besöksadress: Västra Drottninggatan 11, 692 33 Kumla.